Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

NOWOŚCI

Treść

Anatomia buntu  Kuroń, Modzelewski i komandosi - Andrzej Friszke

Anatomia buntu Kuroń, Modzelewski i komandosi - Andrzej Friszke

Przełomowa książka jednego z najwybitniejszych polskich historyków!
Obraz antykomunistycznej opozycji został zdominowany przez wielkie, masowe wystąpienia. Poznański Czerwiec, warszawski Marzec i Solidarność to zdarzenia, które wymieniamy jednym tchem, gdy ktoś zapyta nas o to, jak doszło do upadku komunizmu. Od lat buduje się obraz powszechnego - narodowego - oporu. To obraz wygodny i chwalebny, ale czy prawdziwy?

Czas KOR-u  Jacek Kuroń a geneza Solidarności - Andrzej Friszke

Czas KOR-u Jacek Kuroń a geneza Solidarności - Andrzej Friszke

Andrzej Friszke o najważniejszych latach opozycyjnej działalności Jacka Kuronia.
„Nie palcie komitetów. Zakładajcie własne” - te słowa Jacka Kuronia zrobiły oszołamiającą karierę. Dziś trafiają nawet na T-shirty. Jacek Kuroń nie ograniczał się jednak do haseł. Lata siedemdziesiąte i początek lat osiemdziesiątych to okres jego największej aktywności i najważniejszych dokonań. Nieprzypadkowo jest to także jeden z najciekawszych i najbardziej brzemiennych w skutki okresów najnowszej polskiej historii.

Dobre przywództwo  Najlepsze praktyki polskich liderów biznesu - Dariusz Chełmiński, Aleksander Drzewiecki, Ewa Kubica

Dobre przywództwo Najlepsze praktyki polskich liderów biznesu - Dariusz Chełmiński, Aleksander Drzewiecki, Ewa Kubica

To świetna książka o jednym z najmniej docenianych wymiarów polskiego sukcesu: nie byłoby polskiej transformacji bez liderów biznesu, którzy każdego dnia muszą odpowiadać na wyzwania coraz bardziej konkurencyjnej globalnej gospodarki, którzy muszą mieć wizje rozwoju firm, ale przede wszystkim zdolność wdrażania tych wizji w życie, przekładania ich na sukces. Liderzy firm działających w Polsce burzą stereotypowy obraz biznesu i udowadniają, że dobre przywództwo odmienia nie tylko firmy, ale również naszą kulturę, środowisko społeczne, że stało się elementem społecznego rozwoju. Co dla mnie, jako kobiety, ważne, wśród bohaterów jest pięć kobiet, a zebrane dobre praktyki pokazują, że dobre przywództwo odzwierciedla bardziej kobiecy niż męski styl kierowania, bo liczą się partnerskie relacje, koncentracja na ludziach, współuczestnictwo. Krzepiące, że w Dobrym przywództwie czytamy nie o Amerykanach czy Francuzach, lecz o sobie. To także nowa jakość.

Przypadek to nie wszystko  Moje życie psychologa społecznego - Elliot Aronson

Przypadek to nie wszystko Moje życie psychologa społecznego - Elliot Aronson

„Przypadek to nie wszystko. Moje życie psychologa społecznego” Elliota Aronsona – zgodnie zaliczanego do grona najbardziej wpływowych uczonych XX wieku zajmujących się naukami społecznymi. Otwartość, dowcip, dystans do siebie, nadzwyczajny zmysł obserwacyjny, umiejętność patrzenia z różnych perspektyw – lista zalet opowieści Aronsona jest długa.

Edukacja regionalna i międzykulturowa - Jerzy Nikitorowicz

Edukacja regionalna i międzykulturowa - Jerzy Nikitorowicz

Prof. dr hab. Jerzy Nikitorowicz, pedagog społeczny, socjolog rodziny. Rektor Uniwersytetu w Białymstoku; kierownik Katedry Edukacji Międzykulturowej UwB; przewodniczący Zespołu Pedagogiki Kultury i Edukacji Międzykulturowej KNP PAN. Autor i redaktor publikacji z zakresu edukacji regionalnej, wielo- i międzykulturowej, m.in: Socjalizacja i wychowanie w zróżnicowanych wyznaniowo i etnicznie rodzinach Białostocczyzny (1992), Pogranicze – Tożsamość – Edukacja międzykulturowa (1995), Młodzież pogranicza kulturowego Polski, Białorusi, Ukrainy wobec integracji europejskiej (2000), Kreowanie tożsamości dziecka. Wyzwanie edukacji międzykulturowej (2005, 2007).

Kapuściński Wielkie Biografie - Katarzyna Król

Kapuściński Wielkie Biografie - Katarzyna Król

Książka pokazuje drogę życiową i karierę zawodową Kapuścińskiego , od kresowego Pińska, przez powojenną Warszawę, pierwsze podróże zagraniczne, długie lata spędzone w Afryce i Ameryce, wyjazdy do republik ZSRR, aż po lata spędzone na pracy pisarskiej.

Polityka rolna w warunkach globalizacji - Andrzej Czyżewski, Agnieszka Poczta-Wajda

Polityka rolna w warunkach globalizacji - Andrzej Czyżewski, Agnieszka Poczta-Wajda

Zaprezentowane w książce rozważania na temat procesów globalizacji, ewolucji polityki rolnej krajów rozwiniętych, implementacji Porozumienia w Sprawie Rolnictwa Rundy Urugwajskiej oraz przyszłości polityki rolnej w UE pozwolą wskazać, że pomimo spadku udziału rolnictwa w tworzeniu PKB krajów wysokorozwiniętych, poziom wsparcia sektora rolnego i jego znaczenie społeczno-polityczne nie uległy zmniejszeniu. Liberalizacja polityki rolnej w ramach postanowień Rundy Urugwajskiej wprawdzie zmieniła formę i instrumenty interwencjonizmu w sektorze rolno-żywnościowym, nie zmieniła jednak w istotnym stopniu poziomu wsparcia finansowego. Oznacza to, że rozwój sektora rolno-żywnościowego w krajach wysokorozwiniętych warunkowany jest nadal interwencją państwową, pomimo że na forum międzynarodowym deklarują one chęć liberalizacji handlu rolnego i redukcji finansowego wsparcia rolnictwa.

Polska sztuka ludowa - Alicja Mironiuk-Nikolska

Polska sztuka ludowa - Alicja Mironiuk-Nikolska

Książka prezentuje twórczość artystyczną wsi i stanowi pewne uzupełnienie zagadnień omówionych w innych publikacjach z serii "Ocalić od zapomnienia". Przedmiotem zainteresowania autorki jest sztuka przedstawiająca, pełniąca funkcję kultową, oraz sztuka zdobnicza.

Przedsiębiorstwo i przedsiębiorczość t.1 - Stefan Kassay

Przedsiębiorstwo i przedsiębiorczość t.1 - Stefan Kassay

Jest pora, aby mówić o odpowiedzialnej gospodarce rynkowej. Takiej, która nie ma podwiązanych żył, a równocześnie jest odpowiednio ukierunkowana. Dochodzimy w ten sposób do teorii zarządzania gospodarką i przedsiębiorstwami, definiującej procesy i stosunki, które powinny bezwzględnie obowiązywać w praktyce.

Stalin Dwór czerwonego cara - Simon Sebag Montefiore

Stalin Dwór czerwonego cara - Simon Sebag Montefiore

Zbiorowa biografia ludzi z najbliższego otoczenia Stalina – i portret samego Stalina. Autor wykorzystał nowe dokumenty archiwalne, niepublikowane wspomnienia i wywiady ze świadkami wydarzeń, które przeprowadził w czasie swoich podróży do Rosji i byłego imperium radzieckiego.

Abecadło Kisiela Testament Kisiela - Stefan Kisielewski

Abecadło Kisiela Testament Kisiela - Stefan Kisielewski

Stefan Kisielewski (1911-1991) - pisarz, kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta, nazywany pierwszym felietonistą Rzeczpospolitej. Przez 45 lat publikował felietony w „Tygodniku Powszechnym”, podpisując się po prostu: Kisiel. W latach 1957-1965 był posłem na Sejm PRL z ramienia koła poselskiego Znak (obok Tadeusza Mazowieckiego, Jerzego Zawieyskiego oraz Stanisława Stommy). Był autorem m.in.: powieści „Sprzysiężenie", „Zbrodnia w dzielnicy północnej", „Widziane z góry"; szkiców muzycznych: „Gwiazdozbiór muzyczny"; zbiorów felietonów: „Rzeczy małe, 100 razy głową w ścianę", „Materii pomieszanie"; oraz najsłynniejszych: „Abecadła Kisiela" i „Dzienników". W 1990 roku ustanowił nagrodę swojego imienia (Nagroda Kisiela), która przyznawana jest do dziś (wśród laureatów m.in.: Władysław Bartoszewski, Jerzy Waldorff, Jerzy Giedroyc, ks. Józef Tischner, Lech Wałęsa, Stanisław Tym, Jan Nowak-Jeziorański).

Dzieje literatury powszechnej - Jan Tomkowski

Dzieje literatury powszechnej - Jan Tomkowski

Przewodnik po literaturze świata, pełen niezbędnych informacji i ciekawostek. Przejrzyście usystematyzowana wiedza od starożytności do postmodernizmu, od Biblii do słynnych „Szatańskich wersetów”. Charakterystyka arcydzieł literackich, sylwetki pisarzy, celne omówienia problematyki i stylu.

Fenomen Sołżenicyna - Georges Nivat

Fenomen Sołżenicyna - Georges Nivat

Autor, przyjaciel Sołżenicyna, podjął trud ukazania wielowymiarowego, trudnego do uchwycenia tytułowego fenomenu autora "Archipelagu GUŁag". Człowieka, który nieustannie prowokował, stawiał przed innym, a przede wszystkim przed sobą nowe wyzwania. To on obudził Francję z miłej komunistycznej drzemki, czy zarzucił Stanom Zjednoczonym, które go przyjęły, moralny relatywizm i rozpasaną konsumpcję. To o nim Anna Achmatowa mówiła, iż „jest jak latarnia, ze świeżością w duszy, pełen werwy, młodości, szczęścia. Zapomnieliśmy już, że istnieją tacy ludzie. Oczy ma jak szlachetne kamienie”. Georges Nivat ukazuje, iż Sołżenicyn jest autorem od którego wciąż możemy się dużo nauczyć, a możliwe, iż najważniejsza lekcja dopiero przed nami.

Holokaust - Guido Knopp

Holokaust - Guido Knopp

Kompletna, opisana kompetentnie historia Holokaustu: szokującej zbrodni, w wyniku której ponad 6 milionów ludzi zostało zamordowanych, a niezliczona liczba doznała strasznego cierpienia. Knopp ujawnia przerażające fakty w oparciu o najnowsze badania na ten temat (m.in. dzienne sprawozdania Goebbelsa, prywatne dokumenty SS i dokumenty dotyczące deportacji Żydów).

Nauka o państwie współczesnym - Stanisław Sagan, Viktoriya Serzhanova

Nauka o państwie współczesnym - Stanisław Sagan, Viktoriya Serzhanova

Nauka o państwie współczesnym jest wydaniem drugim, rozszerzonym i przedstawia podstawowe problemy współczesnego państwa, zagadnienia dotyczące jego organizacji i funkcjonowania. Omawia m.in. nazwy państw współczesnych, ich symbolikę, funkcje, formy, organizację i funkcjonowanie władzy państwowej, formy współdziałania państwa z innymi podmiotami (organizacjami społecznymi, partiami politycznymi, kościołami, związkami zawodowymi itp.), pojęcie racji stanu, relacje między państwem narodowym a procesami integracji i globalizacji, a także problemy dezintegracji państw współczesnych i wpływ tych procesów na bezpieczeństwo regionalne i globalne

Administracja publiczna wobec procesu globalizacji - Redakcja: Rudnicki Maciej, Jabłoński Maciej

Administracja publiczna wobec procesu globalizacji - Redakcja: Rudnicki Maciej, Jabłoński Maciej

"Administracja publiczna wobec procesu globalizacji" stanowi zbiór merytorycznych opracowań wskazujących na najistotniejsze zagadnienia związane z procesem globalizacji, który wpływa na funkcjonowanie oraz zakres zadań administracji publicznej. Autorzy, po dokonaniu dogłębnej analizy problemu, zwracają uwagę na zmiany formalno-prawne oraz faktyczne, które są skorelowane z rozwojem cywilizacyjnym, a tym samym odnoszą się do obywateli Unii Europejskiej oraz administracji publicznej, która ma zapewnić sprawne funkcjonowanie regionów, krajów wspólnotowych oraz samej Unii Europejskiej.

Antyrak Nowy styl życia - David Servan-Schreiber

Antyrak Nowy styl życia - David Servan-Schreiber

"Antyrak" odpowiada na pytania kluczowe dla zdrowia większości ludzi: Jaki tryb życia prowadzić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? Co robić, aby zahamować jego rozwój? Co jeść i jakie stosować diety? Czego i jakich potraw unikać?

8335