Wojna światów 1920 Bitwa Warszawska - Grzegorz Nowik
Treść
Bitwa Warszawska, uznana przez lorda Edgara d’Abernona za osiemnastą decydującą bitwę w dziejach świata, była pierwszą od czasów wiktorii wiedeńskiej wielką zwycięską batalią stoczoną przez Polaków. Przez wiele lat niedoceniana oraz przemilczana przez historiografię PRL, już przed II wojną światową nazywana „Cudem nad Wisłą” ( co miało pomniejszyć zasługi Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego i jego podkomendnych), miała decydujące znaczenie dla utrwalenia niepodległości Rzeczypospolitej i dalszych losów Europy.
Książka jest nowym spojrzeniem na genezę wojny, ukazuje w innym świetle okoliczności decyzji podejmowanych w Belwederze (wskazuje na osiągnięcia polskich kryptologów, informujących Józefa Piłsudskiego o planach i posunięciach wroga) i na Kremlu, dzięki czemu stanowi próbę odpowiedzi na pytania o źródła zwycięstwa Wojska Polskiego i przyczyny klęski Armii Czerwonej.
Książka zawiera też informacje i odniesienia do filmu Jerzego Hoffmana – 1920 Bitwa Warszawska. Pierwszej polskiej produkcji zrealizowanej w technologii 3D. Sądzimy, że lektura tej publikacji przyczyni się do głębszego zainteresowania historycznym tłem epoki, w której rozgrywa się akcja filmu. Dlatego polecamy ją przed lub po obejrzeniu filmu. Książka ma niewątpliwy walor popularyzatorski i edukacyjny, tak więc z pewnością stanowić będzie również cenną pomoc dla studentów i licealistów.
Publikacja posiada także atrakcyjny walor wizualny. Jej tekst wzbogacony został bowiem dziesiątkami ilustracji, reprodukcji, fotografii, map, a ponadto atrakcyjnymi fotosami Krzysztofa Wojciewskiego z planu filmowego.
Mamy nadzieję, cytując słowa córki Marszałka - Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, że lektura książki pozwoli zrozumieć i docenić motywy działania pokolenia walczącego o Niepodległość i Granice Rzeczypospolitej, a także budującego jej zręby, a przez to będzie służyła pokoleniom współczesnym.
Grzegorz Nowik - historyk, profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN, pracownik naukowy Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i wykładowca UKSW. W latach 2000–2009 red. nacz. kwartalnika „Przegląd Historyczno-Wojskowy”, w latach 2005-2009 wicedyr. Wojskowego Biura Badań Historycznych. Od 1995 r. pracuje w zespole wydającym dokumenty operacyjne wojny z bolszewicką Rosją. Za książkę Straż nad Wisłą. Okręg Szarych Szeregów Warszawa-Praga 1939–1944, wyróżniony nagrodami: Imienia Profesora Jerzego Łojka oraz Porozumienia Wydawców Książki Historycznej – KLIO i Varsavianów. Za książkę Zanim złamano „ENIGMĘ”... Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918–1920 otrzymał nagrodę KLIO po raz drugi. W 2010 r. wydał drugą jej część: Zanim złamano „ENIGMĘ” ... Rozszyfrowano „REWOLUCJĘ”...
Opublikował przedruk „Biuletynu Informacyjnego”, pisma Komendy Głównej ZWZ—AK; (z J. Englertem) album: Józef Piłsudski. Komendant, Naczelnik Państwa, Pierwszy Marszałek Polski...; (z ks. Z. Peszkowskim) album Harcerskie Spotkania z Ojcem Świętym 1925–1991; (z ks. Z. Peszkowskim i prof. M. M. Drozdowskim) Harcerską Antologię Papieską; (z prof. M. Smoleńskim) biografię: Ósmy ułan Beliny. Gen. bryg. Józef Marian Smoleński.