Specjaliści od domowych finansów, czyli uwag kilka na temat edukacji seniorów w ramach projektu „ O finansach... w bibliotece”
Treść
W dniach 20-23 marca b.r. podczas specjalistycznego szkolenia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie wraz z koleżanką z MBP w Proszowicach zapoznałam się z kursem
e-learningowym przygotowanym na potrzeby projektu. Kraków opuszczałyśmy z materiałami pomocniczymi potrzebnymi do realizacji spotkań dla seniorów , zarysowanymi koncepcjami pracy i, co tu dużo ukrywać, z pewnymi obawami, jak uda nam się wywiązać z zadania. Wiary w skuteczność przedsięwzięcia dodawało mi przekonanie, że seniorzy nas- bibliotekarzy nie zawiodą!
Zajęcia zostały zaplanowane na pierwszy tydzień wakacji szkolnych, tj. od 2 do 6 lipca i odbywały się codziennie w godz. 9.oo- 11.30 w pracowni komputerowej w Gimnazjum w Proszowicach.
Wzięło w nich udział 20 osób z terenu powiatu proszowickiego.
Na naszych kolejnych spotkaniach zajmowaliśmy się następującymi zagadnieniami:
1. Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem?
2. Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet?
3. Kredyty, lokaty i karty – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową?
4. Jak wybrać polisę ubezpieczeniową?
5. Bank Centralny i inne banki – czy stopy procentowe mają wpływ na nasz budżet domowy?
Miłym akcentem podczas naszego kursu było spotkanie z przedstawicielem Narodowego Banku Polskiego, p. Lesławem Wilczakiem (Odział Okręgowy NBP w Krakowie), który opowiedział o zadaniach Banku Centralnego oraz poinformował o warunkach, jakie trzeba spełnić, aby Biblioteka mogła otrzymać ze strony NBP dofinansowanie na realizację działań edukacyjnych. Naszymi gośćmi byli również p. Anna Miodyńska – mediatorka i animatorka społeczna, trenerka Centrum Aktywności Lokalnej (Małopolski Instytut Kultury) oraz p. Wojciech Momot – Koordynator Regionalny Projektu z ramienia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
Pomimo dużych upałów zakończyliśmy w pełnym składzie cykl pięciu spotkań.
Myślę, że mój aktywny udział w realizacji projektu „ O finansach...w bibliotece” w Proszowicach, przyniesie także wymierne korzyści Bibliotece w Koszycach. Zapoznałam się ze specyfiką pracy z seniorami, poszerzyłam swoją wiedzę i umiejętności, wspierałam uczestników kursu w trudnym procesie edukacyjnym i cieszę się, że nasi wspaniali seniorzy otrzymali przydatne informacje o nowych technologiach z dziedziny bankowości elektronicznej. To było ważne i miłe doświadczenie.
Osoby zainteresowane uzyskaniem dostępu do materiałów i platformy e-learningowej - zapraszam!
Teresa Molenda
Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Koszycach