Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Latarnicy z Bibliotek Publicznych będą pomagać…

Latarnicy z Bibliotek Publicznych będą pomagać…

Treść

Znajdujemy się w grupie ponad 2600 wolontariuszy- lokalnych liderów, którzy będą animować działania na rzecz edukacji cyfrowej pokolenia 50+. Realizacja planowanych  działań jest  możliwa dzięki  uczestnictwu bibliotekarzy  w programie Polska Cyfrowa Równych Szans. PCRS to oddolna inicjatywa, która ma na celu wspieranie działań zmierzających do podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków  w ich lokalnych środowiskach, której patronuje Stowarzyszenie ,,Miasta  w Internecie’’ i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. To program, którego głównym celem jest wprowadzenie w/w grupy społecznej w świat Internetu i przybliżenie  korzyści płynących  z umiejętności poruszania się w Sieci. PCRS to sposób na  walkę z wykluczeniem cyfrowym a zarazem  społecznym.

 

Z badań wynika, że na 13 mln Polaków po pięćdziesiątym roku życia aż 10 mln nie korzysta z Internetu. Aktywność komputerowa znacząco przekłada się na poprawę jakości życia oraz możliwości rozwoju w pracy. Są również inne korzyści: aktywizacja społeczności lokalnych, zwiększenie konkurencji w zakresie usług czy podniesienie poziomu edukacji oraz zmniejszenie poziomu bezrobocia. Umiejętność korzystania z sieci ma również wpływ na działania obywatelskie i gospodarkę. Oznacza to, że obserwowany brak umiejętności korzystania z nowych technologii wywołuje marginalizację społeczną.

 

Bibliotekarze z Bibliotek Publicznych pracujący na terenie Powiatu Proszowickiego  brali udział w profesjonalnych dwudniowych  szkoleniach eksperckich, podczas których zdobywali certyfikaty potwierdzające ich trenerskie kompetencje cyfrowe. W dniach 24-25 września przedstawicielka naszego środowiska uczestniczyła w Ogólnopolskim Zjeździe Latarników Polski Cyfrowej PCRS w Tarnowie w Centrum Sztuki Mościce, podczas którego uczestniczyła w debatach i konsultacjach. Gościem specjalnym zjazdu była m.in. prof. Danuta Hubner – przewodnicząca Komitetu Polityki Regionalnej Parlamentu Europejskiego. Najważniejsze, że dowiedzieliśmy się, jak w praktyce wygląda ,,latarnicza robota’’ wolontariuszy z różnych zakątków Polski oraz jakie instytucje w lokalnych środowiskach swoimi zasobami (komputery, pracownie komputerowe, itd.) mogą nas wesprzeć w realizacji tego programu. Cennym doświadczeniem był udział latarników z całej Polski w Latarniczej Grze Miejskiej.

 

A zatem, jak będziemy my - bibliotekarze wspierać  osoby dorosłe 50+ w wykonaniu pierwszego  kroku w Internecie?

 

Na początku  oczekujemy, że zainteresowane osoby  będą się z nami kontaktować  telefonicznie lub osobiście w bibliotekach!

 

Zdjęcia 

5384