Nasi uczniowie malują miasto podczas warsztatów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie

Zajęcia w tym dniu rozpoczęły się wykładem prof. Bogdana Klechowskiego pt. „Różne oblicza miasta”- wykład wzbogacony był pokazem multimedialnym przykładowych obrazów przedstawiających pejzaż miasta w twórczości wybitnych artystów różnych epok. Prof. Klechowski zaprezentował również wystawę własnych obrazów, których tematyka związana była ze współczesną wizją miasta oraz przytoczył opinię na temat tych obrazów z literatury fachowej jako komentarz.

Następnie uczniowie udali się na spacer uliczkami starego Krakowa , aby poszukiwać własnych inspiracji do malowania miasta. Nasza Trasa wiodła od ASP obok Barbakanu, plantami na Plac Szczepańskich pod gmach Teatru Starego , następnie na Rynek Główny i ulicą Floriańską do ASP. Po krótkim spacerze i posiłku uczniowie udali się do pracowni malarskich Akademii Sztuk Pięknych i tam inspirowani legendami krakowskimi oraz zdjęciami przedwojennego Krakowa malowali swoje obrazy. Po zakończeniu warsztatów malarskich prof. Adam Brincken komentował prace uczestników projektu i zaprosił wszystkich do nowo otwartej Sali muzealnej ASP. W niewielkiej Sali zostały zgromadzone najstarsze malowidła z XVIII wieku, zwane „Atlasem roślin i zwierząt”, a także odlew gipsowy antycznego posągu dzika kaledońskiego. Zgromadzone tu eksponaty służyły celom dydaktycznym, jako wzory do kopiowania.

Relacje uczestników zajęć:
„ Zajęcia rozpoczęły się wykładem prof. Bogdana Klechowskiego, który poruszył problematykę krajobrazu miejskiego w malarstwie. Na wykładzie, który był bardzo ciekawy, mogliśmy również zobaczyć twórczość profesora. W deszczową pogodę mieliśmy okazję podziwiać zabytki Krakowa m.in. Kościół Mariacki. Spacerując z parasolem w ręku robiliśmy zdjęcia ciekawym miejscom, aby potem na ich podstawie móc namalować obrazy. Po krótkiej obiadowej przerwie przystąpiliśmy do malowania obrazów na podstawie legend, które otrzymaliśmy od organizatorów . Podczas malowania towarzyszył nam dobry humor. Na koniec zajęć prof. Adam Brincken zabrał nas do Muzeum Akademii, w którym mogliśmy oglądać najciekawsze zbiory. Profesor bardzo interesująco o nich opowiadał. Wizyta w ASP na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.”
Magda
„Warsztaty okazały się ciekawe i praktyczne. Po raz pierwszy mogłam zobaczyć jak wygląda profesjonalna pracownia malarska oraz wykonać pracę równie profesjonalnym sprzętem. U cieszyła mnie możliwość nieco bliższego obcowania ze sztuką i przede wszystkim zwiedzenia choć części 200- letniego , szczególnego budynku.”
Wiktoria

Film1