Przejdź do treści
1
2
3
4
Przejdź do stopki

Spotkanie z Wisłą

Spotkanie z Wisłą

Treść

 

Wykład poświęcony był zagadnieniu ożywienia brzegów Wisły z poruszeniem zagadnień ekologicznych. Zachowaniu czystości wód Wisły i jej brzegów. Ochrony flory, fauny zarówno wodnej jak i przybrzeżnej. Wykorzystaniu turystycznym Wisły, docenieniu jej potencjału, budowaniu nowej marki rzeki Wisły. Pan Przemysław bardzo ciekawie opowiadał również o historii wolnej żeglugi wiślanej, o uregulowanej Wiśle i profilu podłużnym Kaskady Górnej Wisły powyżej Krakowa.

 

Przemysław Pasek pasjonat i społecznik. Zaraził się miłością do rzek we wczesnym dzieciństwie. Przyciągnął warszawiaków nad Wisłę. Jego fundacja Ja Wisła organizuje tu rozmaite imprezy: rajdy rowerowe, spływy kajakowe, przejażdżki łodzią „Stwora”, koncerty na barce „Herbatnik”, projekcje filmów dokumentalnych pod mostem Łazienkowskim. Angażuje się w sprzątanie nadwiślańskich brzegów i znakuje znajdujące się w tym rejonie rezerwaty przyrody.

 

Celem Fundacja Ja Wisła jest ochrona dziedzictwa kulturowego i środowiska przyrodniczego Wisły oraz promocja takich zachowań i działań, które umożliwiają kontakt z rzeką w sposób nieniszczący przyrody, krajobrazu i środowiska. W sposób dający możliwość zrozumienia tej rzeki.

 

Wykładowi towarzyszyła wystawa haftu i koronek pt. „Brzegiem Wisły nić się wije” wypożyczona ze Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Lud-Art” działającego przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

 

O prezentowanych na wystawie eksponatach opowiadała Pani Halina Dulemba-Wiceprezes Stowarzyszenia.

 

Organizatorem wystawy było Muzeum Ziemi Koszyckiej im. Stanisława Boducha w Koszycach. Wystawa potrwa do 5.06.2017 r.

 

Zdjęcia

5335