Narodowe Czytanie 2018
Treść
„Narodowe Czytanie” to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literatury. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.
Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji.
Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.
W liście prezydent RP Andrzej Duda napisał: „Wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi”.
„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).
Wizja szklanych domów przewija się w literaturze od długich lat. Utopijny symbol, który pozwala wierzyć, że w szarej rzeczywistości istnieje coś idealnego.
Tytuł utworu ma charakter metaforyczny. W dosłownym rozumieniu przedwiośnie to okres pośredni pomiędzy zimą a wiosną, w którym mimo panujących niskich temperatur i zalegających pokładów śniegu ukazują się pierwsze oznaki powrotu przyrody do życia. Przenośne znaczenie zaś można rozumieć jako czas, w którym kształtowało się państwo polskie po okresie zaborów, zaś w kraju panował niepodległościowy entuzjazm.
Uczestników spotkania powitał Wójt Gminy Koszyce – Pan Stanisław Rybak, który opowiedział o idei akcji - Narodowe Czytanie.
Po wysłuchaniu informacji o genezie „Przedwiośnia’, jego głównych bohaterach, które przedstawiła p. Teresa Molenda – nastąpiło wspólne czytanie fragmentów utworu. Wybrane fragmenty czytali w następującej kolejności:
Rozdział 1- Teresa Molenda i Jolanta Ciochoń
Rozdział 2- Zofia Drobniak
Rozdział 3- Barbara Szlembarska
Rozdział 4- Waldemar Biały i Tadeusz Kieroński
Rozdział 5- Aneta Szlembarska
Rozdział 6- Katarzyna Staszkiewicz
Rozdział 7- Monika Molenda
Rozdział 8- Małgorzata Bakowska
Rozdział 9 – Renata Włusek i Bożena Rozenek
Rozdział 10 – Mirosław Kozakowski i Monika Kozakowska
Rozdział 11- Anna Muter
Rozdział 12 – Urszula Kucharska i Danuta Bienias
Rozdział 13 – Wioletta Krzemińska i Małgorzata Janas
Rozdział 14 – Maria Bieniek
Rozdział 15 – Monika Kaczka
Rozdział 16 – Daniela i Sabina Letner
Uczestnicy spotkania z ciekawością wysłuchali czytanych fragmentów ‘Przedwiośnia” a czytających nagrodzili brawami. Na koniec każdy mógł otrzymać w swoim egzemplarzu Przedwiośnia pamiątkowy stempel akcji Narodowe Czytanie 2018.
Z kart powieści przemówiły do nas i ożyły na nowo dyskusje o wymarzonych „szklanych domach” i sielska atmosfera Nawłoci.